Okolica

Przybyszów

Wieś w gminie Bukowsko, powiecie sanockim, województwie podkarpackim. Przibissow 1553, Przybyszow 1589. W 1898 wieś liczyła 393 mieszkańców i 62 domy. Wieś przestała istnieć po II wojnie światowej. Przez Przybyszów, przebiega Główny Szlak Beskidzki (czerwony szlak turystyczny): Puławy – Tokarnia (778 m n.p.m.) – Przybyszów – Kamień (717 m n.p.m.) – Komańcza.

Przybyszów to miejsce typu „slow”. Piękne tereny o każdej porze roku, krystalicznie czyste powietrze, śpiew ptaków, jesienne rykowisko, szum strumienia w potoku górskim. Bez względu na porę roku, podziwiać możemy piękno tego miejsca, nawet w mroźną zimę. Tutaj mamy to, czego nie mamy na co dzień.
W tym miejscu możemy zwolnić, odpocząć, czerpać dużą energię z otaczającej nas pięknej natury, oczyścić umysł a nawet nabrać odporności zdrowotnej i energii na dalsze życie w cywilizacji.
O każdej porze roku, Przybyszów zachwyci nas swoją piękną okolicą.

Góra Tokarnia

(778 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim, leżący na terenie wsi Karlików w Gminie Bukowsko. Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Beskid Niski a przy dobrej widoczności nawet Tatry.

Góra Rzepedka

Rzepedka to jeden z najbardziej widokowych szczytów w Beskidzie Niskim, niedaleko granicy z Bieszczadami.
Rzepedka mierzy 708 m n.p.m.
Pasmo tej góry ciągnie się około 3km. Ze szczytu góry możemy podziwiać piękne widoki na Bieszczady i Pogórze Bukowskie.

Góra Kamień

W najwyższym punkcie osiąga wysokość 717 mnpm. Jest położona pomiędzy pasmem góry Rzepedka 708 mnpm, a Wahalowskim Wierchem 666 mnpm (nad miejscowością Czystogarb) na Głównym Beskidzkim Szlaku, biegnącym z Przybyszowa do Komańczy. Szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego – Pasmo Bukowicy, nazywany też przez turystów Kamieniem nad Rzepedzią dla odróżnienia dwóch innych gór o tej samej nazwie w Beskidzie Niskim.W najwyższej części góry wyrastają kilkumetrowej wysokości skałki piaskowców, zwane przez niektórych ” skałkami przybyszowskimi” od pobliskiej wsi Przybyszów.

Główny Szlak Beskidzki ( GSB )

Szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km

Szlak ten przebiega przez Przybyszów, obok „Niedźwiedziej Doliny”.

Wyciąg narciarski w Karlikowie

Stok narciarski położony na Pogórzu Bukowskim. Wyciąg orczykowy, obecnie nie czynny.

Skutery śnieżne

Podziwiaj okolicę z innej perspektywy, dotrzyj tam gdzie pieszo jest trudniej dotrzeć. Zapewnione niesamowite widoki i super atrakcja z jazdy skuterem snieżnym.

 

Atrakcje w okolicy

* Wycieczki piesze na pobliskie szczyty gór Tokarnia, Rzepedka i Kamień
* Ruiny cerkwi w Płonnej z 1790 r. – 4km
* Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki – 12km
* Skansen w Sanoku – 24km
* Zamek i Galeria Beksińskiego w Sanoku
* Rezerwat przyrody Zwiezło w Duszatynie – 22km
* Klasztor Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu w Komańczy – 18km
* Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Komańczy – 18km
* Zalew w Sieniawie – 22km
* Polańczyk i Solina – zapora wodna, rejs statkiem po jeziorze solińskim, kolej gondolowa w Solinie
* Przełom Wisłoka w Besku – 25km
* Wypożyczalnia skuterów śnieżnych – 5km
* Uzdrowisko Rymanów Zdrój – 32km

Przełom Osławy pod Duszatynem

Rezerwat przyrody „Przełom Osławy pod Duszatynem” utworzony został w roku 2000 na powierzchni 322,45ha. Obejmuje on m.in. meandrowy odcinek rzeki Osławy – zwany Łokciem. Osława opływa w tym miejscu niewielkie wzgórze Łokieć (515m n.p.m) zataczając na odcinku ok. 1,8km łuk przypominający swym kształtem omegę. Ciekawostką jest fakt, że do pełnego zamknięcia omegi brakuje zaledwie sto parę metrów. Teren ten przylega bezpośrednio do szlaku czerwonego na odcinku Prełuki – Duszatyn.

Odległość od Niedźwiedziej Doliny w Przybyszowie wynosi 20km.

Polecamy wycieczki organizowane przez Biuro Podróży Bieszczader.
W swojej ofercie posiadają kilkanaście ciekawych wycieczek.
Więcej na ich stronie www.bieszczader.pl